Velká roku 1920.-

Z historie
Velká je vesnička malá v údolí u řeky,
vypadá jako by chtěla státi tu na věky…

První zmínka o Velké, která je podle mínění historiků velmi stará, pochází již z roku 1325, kdy český král Jan Lucemburský 29. května prodal kamýcké lesy zvané "Lovčí" panu Heřmanovi z Miličína.

O necelý rok později 26. února 1326 schválil král majestátem ujednání mezi dědici Heřmana z Miličína, který mezi tím zemřel a nejvyšším komořím Petrem z Rožmberka podle tohoto ujednání vrátil Petr z Rožmberka Heřmanovým dědicům částku 500 kop grošů českých a ujal se Heřmanovy zástavy, tedy lesa zvaného "Lovčí" a s ním i vesnic v tomto hvozdu - Hříměždic, Velké, Hbit, Zduchovic, Ouběnic, Vestce a dalších. V roce 1466 přísluší Velká, Hbity, Dobříš a Kamýk k Sedlčanům.

Další zmínka je z roku 1526, kdy Velká náleží ke Kamýku spolu s Radobylem a Zhoří. V roce 1653 se píše, že Velká je samostatná obec s Vestcí v kraji podbrdském.

Před rokem 1954 žilo ve spojené obci Velká - Vestec více jak čtyři sta obyvatel. Jako jedna obec byly vedeny až do roku 1960. Do katastru obce patřila i osada Roviště na pravém břehu Vltavy. V samotné obci Velká bylo 56 popisných čísel, všechny domy byly trvale obydleny a žilo tu 250 - 270 lidí.

První větší vysídlení nastalo hned po válce, kdy několik rodin odešlo do pohraničí. Byli to většinou mladí lidé, kteří se právě vzali a v rodném domku již hospodařil některý ze sourozenců, dále ti, kteří měli chalupu bez polí. Muži pracovali většinou v lomech a ženy pomáhaly ve větších hospodářstvích. Šli za lepším živobytím a jejich domky zůstaly prázdné (č. p. 54 Zúzovi, č.p. 45 Bambouskovi).

Po roce 1948 bylo nuceno mnoho mladých lidí odejít pracovat do průmyslu nebo do dolů. Museli jít všichni, i když třeba rodiče chtěli, aby zůstali doma a pomáhali s hospodářstvím. Ve vsi zůstalo hodně svobodných mužů.

Největší úbytek obyvatel a domů však nastal v letech 1952 - 1954. V důsledku budování vodního díla Slapy. Muselo být zbořeno 14 domů. Byla zatopena "dlážděnka" do Kamýka a k Vestci, přestal jezdit autobus do Příbrami. Velká byla odříznuta od světa. Starší umírali a mladí odcházeli za prací do města. Obyvatel stále ubývalo. Chalupy se měnily na rekreační domky, stavěly se chaty, ale to již známe. Dnes zde trvale žije asi 60 až 70 obyvatel. Podívejme se zpět před rok 1954. Pokusím se Velkou ukázat, jak ji my starší známe ze vzpomínek a mladí z vyprávění.

Datum vložení: 23. 3. 2022 22:47
Datum poslední aktualizace: 23. 3. 2022 22:56