Vítáme vás na zřícenině hradu Kamýk, jehož stavební základy byly v letech 2009 - 2010 arecheologicky prozkoumány a stabilizovány. Návazné stavební práce zlepšily přístupnost areálu, bylo dobudováno zázemí pro návštěvníky a stezka, která poskytuje zajímavé informace o této lokalitě. Přijměte tedy pozvání na malý výlet do středověku.
Pokud budete někdy uvažovat o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Kamýk /Vrškamýk, Hunec/. Jeho pozůstatky najdete kousek od hráze Kamýcké vodní nádrže a není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut. Zbylo tu z něho ale dost na to, abyste si mohli udělat představu, jak někdejší centrum zdejšího kraje vypadalo.
Na místě jednoduchého dvorce pravděpodobně během 1. poloviny 13. století vzniklo honosnější sídlo, jež nechal vybudovat zřejmě Václav I. Započaté dílo pak dokončil jeho syn Přemysl Otakar II. V té době tu nastálo pobýval královský úředník, neboť Kamýk byl správním centrem pro oblast nacházející se nalevo od toku Vltavy. Panovníkům ale sloužil i jako základna pro jejich kratochvíle, konkrétně pro lovecké výpravy do okolních hlubokých lesů, a tak tu za Václava II. sídlil i královský lovčí.
Na Vrškamýku bývalo rušno ještě za Jana Lucemburského, ale to se mělo brzy změnit. Jeho syn Karel IV. se totiž rozhodl pro výstavbu nového reprezentativního sídla, hradu Karlštejna, k němuž byla posléze převedena všechna kamýcká panství. Neznáme přesné důvody, kvůli nimž se Karel IV. rozhodl Vrškamýk nepřestavovat a nahradit ho jiným sídlem. Svou roli s největší pravděpodobností sehrála vzdálenost od Prahy – urazit asi sedmdesát kilometrů trvalo na koni dobré dva dny. Podle jiné teorie měl zase Vrškamýk špatnou statiku obvodových zdí a jeho přestavba byla i vzhledem ke stísněnému prostoru na ostrožně nevýhodná. V každém případě byl hrad už v 2. polovině 14. století opuštěn a roku 1569 je již zmíněn jako zřícenina. Ta se pak několikrát stala útočištěm loupeživých rytířů, kteří přepadávali lodě plující po Vltavě. Zřejmě z této doby také pochází pověst, podle níž zde sídlil krutý rytíř Hunec, jenž velmi špatně nakládal se svými poddanými. Jednoho dne se vydal na projížďku do okolí, v lese byl zabit a jeho duch se dodnes toulá krajem.
V červnu 2010 byl na hradě Kamýk dokončen projekt Kamýk nad Vltavou – výlet do středověku, který využil fondů Evropské unie. Projekt byl přípravnými pracemi, studiemi a rozbory zahájen již v roce 2007. Před vlastními pracemi na stabilizaci hradní zříceniny byl proveden důkladný archeologický průzkum, při kterém byla odkryta vstupní hradní brána a nalezeno mnoho zajímavých pozůstatků středověkého života na hradě. Například středověký kahánek, jehož repliku si můžete zakoupit v informačním centru na hradě nebo v obci. Díky prostředkům získaným z regionálního operačního programu /celkové náklady 20.449.679 Kč, z čehož dotace činila 18.876.825 Kč/ nebudete mít problém v obci zaparkovat a po nových chodnících a cestě se dostanete do lokality hradu. K cestě na hrad ale také můžete využít novou cyklotrasu vytýčenou mezi Kamýkem nad Vltavou a Příbrami. Pokud ku hradu budete stoupat z obce, uvidíte jako první vyhlídkovou věž v podhradí a dětské hřiště, které vám i vašim dětem nabídne herní prvky, které používali jejich vrstevníci ve středověku. Po naučné stezce se pak dostanete až do samotné hradní zříceniny, kde najdete zbytky hradního zdiva a hmotový model hradu. A pokud budete mít čas, navštivte královské městečko Kamýk nad Vltavou a na jeho pravém břehu u turistické cesty najdete vyhlídku, ze které se můžete pokochat nádherným pohledem na samotné městečko a na stříbropěnnou řeku Vltavu.
Karel Majer
tel. 773528079
tel. 318 677 129
e-mail: infocentrum@obeckamyk.cz