Folklórní soubor Kamýček byl založen v roce 1996 jako taneční kroužek pod vedením Hany Bouší a Jarky Špačkové. Děti vyrostly, a tak se ke Kamýčku v roce 2003 přidal soubor dospělých - Kamýčan. V minulosti bylo součástí souboru i "Káčko" – mládež s handicapem.
Kamýčkem prošla, lépe řečeno "protančila se", většina dětí z Kamýku i okolních obcí. Dnes má soubor několik desítek členů. Tvoří jej tři skupiny - Minikamýček (pro děti 3 až 6 let), Kamýček (pro děti 6 až 15 let) a Kamýčan (od 15 let). Choreografii připravuje Jaroslava Špačková, která je vedoucí souboru. Soubor spolupracuje s dětským flétnovým souborem Flétníček, který vede Janka Kociánová.
Díky podpoře Obecního úřadu Kamýk nad Vltavou jsme si mohli zařídit taneční klub, kde je prostor na zkoušky i sklad pro kroje a rekvizity. Na Příbramsku není folklórní tanec příliš rozšířen, ale u nás v Kamýku je již tradicí.
V naší obci tančíme každoročně pod májkou, na Kamýckém prášení, na posvícení a máme svůj pořad "Vánoce s Kamýčkem". Vystupujeme na dalších akcích, kam jsme pozváni - na plesech, festivalech, folklórních slavnostech atd.
Několikrát jsme se zúčastnili soutěže Sedmikvítek a vždy se nám podařilo obsadit některé z prvních míst. Dvakrát nám byl udělen Putovní pohár předsedy vlády České republiky za dlouhodobý přínos práci s dětmi v oblasti kultury. Vystupovali jsme na mnoha místech naší republiky, zejména ve středních Čechách, ale také v zahraničí - na Slovensku, ve Francii, v Polsku, Bělorusku a v Rusku…
Tanec, zpěv a hra na hudební nástroje jsou úžasné činnosti, které všestranně rozvíjí osobnost. Folklór, lidové tance a písně navíc podporují kulturní dědictví našich předků. A nejen to je hlavním posláním folklórního souboru Kamýček. Je tu ještě něco neméně důležitého – společné sdílení času a místa a rozdávání radosti nejen sobě, ale zejména ostatním lidem.
Více zde: https://kamycek.webnode.cz/