Obvod středověké vesnice tvořila samotná osada s přilehlými polnostmi, tak zvanou plužinou. Obyvateli vesnic byli poddaní, kteří byli nejpočetnější skupinou tehdejší společnosti. Netvořili však jedinou vrstvu, ale lišili se sociálně podle toho, zda byli držiteli lánu, pololánu, čtvrtlánu, podsedku nebo byli bezzemky. Právně byli zcela závislí na své vrchnosti, které byli povinni odvádět feudální rentu v podobě peněžních platů. Kromě toho odváděli vrchnosti ještě rentu v naturáliích - většinou vejce a slepice. Roboty se ve středověku obvykle omezovaly jen na pomocné práce o žních a při senoseči. Podstatné části území východně od Příbrami do 14. století náležely ke královskému hradu Kamýk. Vrchností zde tedy byl přímo panovník, přičemž správu statku zajišťovali královští služebníci, tak zvaní manové.
Cyklistická trasa je vedena přes obec Dolní Hbity, v jejíž jihozápadní části se zachovaly pozůstatky původního rozložení zdejší zástavby, která však ve své dnešní podobě vesměs pochází až z 19. a 20. století. Středověký kostel sv. Jana Křtitele, který byl střediskem zdejšího farního obvodu, se bohužel nezachoval, neboť byl v roce 1890 nahrazen novostavbou v pseudorománském slohu. V sousední obci Luhy se nachází památkově chráněná roubená chalupa čp. 19, která dokládá podobu místní venkovské architektury v 18. století.
Téměř veškeré obyvatelstvo bylo negramotné se znalostmi omezenými jen na to, jak dobře obhospodařit pole a postarat se o dobytek. Jejich život provázelo množství pověrečných obyčejů. Šlechtou i měšťany byli s opovržením označováni jako „chlapi“. Rodnou ves opouštěli jen výjimečně, nanejvýš navštěvovali trhy v nejbližším městě. Představy a znalosti venkovanů o světě tedy byly velmi omezené. Jen s malou nadsázkou je možné říci, že znali jen tu část země, „kterou přehlédli z věže svého farního kostela“. Kostel byl ostatně nejvýstavnější, a původně i jedinou zděnou stavbou ve vsi. Byl centrem veřejného života celého farního obvodu. V jeho bezprostředním okolí se řešily nejrůznější záležitosti, od duchovního i od sousedů se lidé dozvídali novinky, v blízkosti většinou stála krčma. Kostel obklopoval hřbitov, který byl místem posledního odpočinku většiny obyvatel farnosti. Veškerá venkovská obydlí v tomto kraji byla původně roubená ze dřeva. Obytné a hospodářské stavby byly seskupeny do uzavřených usedlostí. Střechy kryly slaměné došky, vzácněji dřevěné šindele. Na Vápenickém potoce postupně vzniklo několik mlýnů.
Muži se ve středověku průměrně dožívali čtyřiceti pěti let, ženy kolem čtyřiceti let. Sňatky byly uzavírány ve věku kolem osmnácti až dvaceti let. Ženy za svůj život běžně rodily deset až dvanáct dětí, z nichž však často až dvě třetiny umíraly v kojeneckém věku. Mnoho žen také umíralo na komplikace při porodech, takže muži uzavírali několik sňatků po sobě. Běh života venkovanů se v jednotlivých ročních obdobích řídil dle průběhu zemědělských prací, přičemž byl rytmizován opakujícími se zvyklostmi Církevního roku.