Obec Kamýk nad Vltavou

obec s historií

Součástí naší obce byly do 20. 5. 1957 také Roviště na druhé straně řeky. K naší obci zde patřilo 35 ha půdy a tři usedlosti. Stavení pana Hrubého přišla do výtopy Slapskou přehradou. Pan Hrubý přesídlil s rodinou do Hrachova, kde si postavil rodinný domek. Usedlost nyní slouží i částečně k rekreaci. Domek č. p. 37 patřil kameníkovi panu Kymlovi. Ten odešel v roce 1945 do pohraničí. Domek prodal jako rekreační.

Roviště Roviště 1960
Roviště.
Roviště 1960.

Nejdéle si svůj charakter podržela zemědělská usedlost pana Jindřicha Vaněčka. Ten svůj dům neopustil a v podstatě zde hospodařil i za JZD. Postupně v blízkosti jeho usedlosti vyrostlo množství chat. Roviště se díky zatopeným lomům a krásné poloze staly vyhledávaným rekreačním střediskem. Pan Vaněček však svůj majetek chránil proti všem. Veselých historek i nedorozumění s novými sousedy bylo nesčíslně. Usedlost dnes není trvale obydlena.

Tahava je na rozdíl od Rovišť stále součástí naší obce. Před napuštěním přehrady zde byly také tři usedlosti a tři rekreační chaty. Chat se vzedmutá hladina nedotkla. Z usedlostí zůstal stát pouze dům paní Slepičkové. Ta zde žila ještě několik let po napuštění přehrady téměř odříznutá od světa. Nyní slouží domek k rekreaci.

V usedlosti č. p. 24 bydleli Marhoulovi, říkalo se tu také "u Škardů". Dům byl zbořen, paní Marhoulová se přestěhovala do Hříměždic. Domek č. p. 39 byl přilepen ke skále směrem k Velké. Bydlela zde rodina Aloise Brože, ta však odešla v roce 1945 do pohraničí. V době, kdy došlo k zatopení a bourání, byl majitelem ing. A. Dvořák z Prahy.

ACLS