Obec Kamýk nad Vltavou

obec s historií

Ze Břehů se vydáme po dlážděnce směrem na Kamýk. Místu, kde se připojila k dlážděnce cesta od vsi, se říká "na Skaličce". Byla to však pořádná skála. Její úpatí spadalo téměř kolmo k řece. Dlážděnka pod ní vedoucí byla poměrně úzká. Větší část Skaličky byla odstřílena v 60. letech, když se stavěla nová silnice z Kamýku do Velké. Za skálou se na vysokém tarase krčila došková chaloupka č. p. 44 pana Emanuela Černého. Pan Černý se živil jako kameník a obživu jeho početné rodině zajišťovalo také několik koz, které děti pásly v blízkých skalách a kolem řeky. Místo, kde chalupa stála, poznáme pouze podle pramínku vody, deroucího se ze skály. Tady měli Černí studánku na zahradě. Chalupa byla blíže ke Kamýku. Černí se v roce 1953 odstěhovali do Konětop.

Blatnice, v pozadí Černý Blatnice,Bambouskovi r.1943
Blatnice, v pozadí Černý.
Blatnice,Bambouskovi r.1943.

Další chalupa č. p. 38 patřila panu Františku Synkovi, dlouholetému kronikáři naší obce. Toto stavení vody slapského jezera nezasáhly. Nyní v něm žije pan František Dvořák s manželkou.

Bambouskova chalupa č. p. 23 také nepřišla do výtopového pásma. Jak ji dnes známe, byla postavena ve 30.letech minulého století. Bambouskovi však žili v prastaré doškové chaloupce s maličkými okénky, ve které bylo tak útulno. Měli větší hospodářství, ale pan Bambousek byl především převozník. Přívoz k této chalupě patřil odnepaměti a také odnepaměti se tu říkalo "U Blatnickejch". V té době, než se v Kamýku postavil most, sem směřovali všichni, co putovali ze Hbitska, Luhů a Třtí směrem na Sedlčany. Stará chaloupka podlehla času a převozníci vymřeli. Chalupu využívá k rekreaci Josef Bambousek ml.

ACLS