Obec Kamýk nad Vltavou

obec s historií

Pionýrská organizace v Kamýku nad Vltavou zahájila svou činnost již v roce 1950. Vedoucími oddílů byli učitelé a kamýčtí občané, kteří pracovali s dětmi v odpoledních hodinách či víkendech.

V době působení vojenské posádky v Kamýku se do činnosti s pionýry zapojili vojáci základní služby i důstojníci. Velkou pomocí nám bylo propůjčování zdarma kulturního domu, kde jsme mohli pořádat nejrůznější akce, pro pionýry i kamýcké občany. Do obce byli zváni známí umělci, pořádali jsme zde shromáždění, besídky, výstavby prací, módní přehlídky dívčích klubů, každoročně dětské maškarní karnevaly a řadu dalších akcí.

Každoročně jsme organizovali brigády zaměřené na úklid v obci, sběr kamene a brambor, sbírali jsme papír, železo i léčivé byliny. Ve spolupráci s tehdejším Svazarmem jsme pro zájemce z 9. tříd pořádali kurzy pro řízení malého motorového vozidla (pionýr).

Největších úspěchů tehdy dosahovaly oddíly dívčích klubů, které získávaly mnoho diplomů v celonárodních i krajských soutěžích, nejcennější bylo 1. místo v celonárodní soutěži dívčích klubů v Mariánských Lázních.

Od roku 1977 byla navázána družba se školou Königs Wusterkausen v Německu a několik let se uskutečňovaly výměnné tábory dětí obou škol. Naše děti se seznámily s krajem v okolí Berlína a řeky Spreeny, německé děti se podívaly do krásných míst středních a jižních Čech včetně Prahy.

V roce 1977 jsme také poprvé jeli na tábor na Loužek na Orlické přehradě, kam jezdíme doposud.

V současné době organizujeme pro děti různé sportovní i kulturní akce, soutěže, letní tábor na Loužku, zimní v Horní Sytové u Jilemnice.

Prostřednictvím Grantů jsme získali finanční prostředky na zakoupení potřeb pro floorball, dokoupili potřeby pro divadlo. S divadlem jsme se v posledních letech také účastnili celonárodní soutěže Sedmikvítek v Praze, i zde jsme zaznamenali úspěchy – 1. a 2. místa, jednou čestná uznání. Úspěchů dosahoval též Kamýček, i ten se účastnil s úspěchy soutěží Sedmikvítek v Liberci, kde také získávali 1. a 2. místa v oblasti folklórních tanců.

Webové stránky: kamyk.pionyr.cz

ACLS